وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت


دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)


دانشمندان مازندرانی


موفقیت دانشمند مازندرانی در ساخت کوچکترین میکروفون دنیا که از کاربردهای جالب و متنوعی از ساخت سمعک و سیستم‌های کمک شنوایی و گفتاری گرفته تا کاشت‌های نظارت قلبی و دستگاههای فوق حساس برخوردار است بازتاب وسیعی در رسانه‌های منطقه و جهان داشت

 

Physorg با انتشار خبر موفقیت دکتر بهرام عزیزالله گنجی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل که در گفت‌و‌گوی اختصاصی با ایسنا اعلام شده، نوشته است: این میکروفون نیم میلی‌متر مربعی که به سختی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است از کاربریهای زیادی در درون بدن برخوردار است.

پیش از این نمونه آلمانی این قبیل میکروفون‌ها توسط شرکت Bosch Sensortec GmbH تولید شده اما تا این اندازه کوچک نیست. از مزایای این میکروفونهای ریز می‌توان به درجه حساسیت بسیار بالا و مصرف نیروی پائین آنها اشاره کرد.

 

بازار میکروفونهای ریز بسیار داغ بوده و اکنون این ابزار در تلفنها، نوت‌پدهای الکترونیکی، تجهیزات تحقیقاتی،‌رایانه‌ها، دوربین‌ها و دیگر دستگاهها مورد استفاده هستند.

 

اکنون شرکت‌ها به دنبال تولید میکروفون‌های کوچکتر از این برای کاربری‌های آینده هستند.

 

برخی تحلیلگران صنعتی از جمله IHS iSuppli بر این باورند که بازار میکروفونهای ریز نسبت به سال گذشته دوبرابر شده و انتظار ادامه‌دار بودن این گسترش را دارند.

 

سایت‌های خبری، روزنامه ها و تلویزیون‌های مختلف از جمله در هند، لهستان و آلمان نیز خبر موفقیت جالب توجه محقق نانوالکترونیک ایرانی را منعکس کرده‌اند./بصیردانشمندان مازندرانی در فناوری نانو


یکی از مدرن ترین و وسیع ترین دستاورد علمی معاصر ، فناوری نانو است که با کاربرد وسیعی که در رشته های مختلف علمی و اقتصادی دارد ، گستره جدید و نامحدودی برای محققان و مکتشفان قرار داده است .
از مهمتـرین کاربردهای " فناوری نانو " می توان به کاربرد آن درعرصه های کشاورزی ، صنعت ، محیط زیست پزشکی و حتی علوم انسانی اشاره کرد .
تولیـد ابزار و ماشین آلات کشاورزی، تولیدات صنعتی مانند رنگ ، لوازم خانگی و پوشاک ، فنـاوری اطلاعات و ارتباطات، ذخیره سازی انرژی، تولید پیل های سوختی، خاک و زمین شناسی، ساخت انواع سنسورها و فیلترها صنایع وابسته به تصفیه آب و پساب ها ، بخشی از کاربرد این فناوری فوق پیشرفته است .
این فناوری زمانی مورد توجه دانشمندان قرارگرفت که فاینمن فیزیکدان معروف در سـال های پایانی دهه 50 در سخنرانی های خود به انرژی پنهان و فضای خالی میان اتم ها در مواد مختلف ، اشاره کرد .
درکشورما نزدیک به یک دهه است که این فناوری مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است بطوریکه هم اکنون جزو 15 کشور برتر دنیا در زمینه فناوری نانو به حساب می آییم .
در استان مازندران هم فعالیت های گسترده ای در این زمینه انجام شده و " گروه پژوهشـی نانوبیـوتکنولوژی دانشگاه صنعتـی نوشیروانی بابل " توانستـه با تولیـد 57 محصول گام های با ارزشی دراین زمینه بردارد و در نمایشگاه بین المللی فناوری نانو که به تازگی در تهران برگزار شد از میان 220 گروه پژوهشی " مقام دوم " را کسب کند .
نانو ذرات نقره ، نانو ذرات ژلاتین ، نانو لوله های کربنی ، بست های جذب سیال ، رنگ های نانویی ، نانو سنسور و ده ها محصول دیگر ازجمله تولیدات این گروه پژوهشی است که در2 سال اخیر در این پژوهشگاه تولیـد شده است .
محسن جهانشاهی گروه پژوهشی نانوبیوتکنولوژی دانشگاه صنعتـی نوشیروانی بابل بااشاره به تدوین نخستین سنـد استانی توسعه این فناوری در کشور می گوید مشخص کردن اهداف و استراتژی فناوری نانو در مازندران پیوند مراکز تحقیقاتی نانو با بخش صنعت استان، همگانی کردن آموزش های آن و حمـایت های مادی و معنوی از محققـان این فناوری از اولویت های این سند است که باهمکاری دانشگاه صنعتی مالک اشتـر و استانـداری مازندران در حال تدوین است .
باتوجه به اینکه کشاورزان مازندرانی درتولید بعضی ازمحصولات کشاورزی و دامپروری مقام نخست را درکشور دارا هستند بااین وجـود به علل مختلف مانند کافـی نبـودن صنایع تبدیلی ، نبود امکانات نگهداری و کمبـود امکانات برای صادرات بسیاری از این محصولات به ضایعات تبدیل می شود .
محمدحسن شاهوی عضوگروه پژوهشی نانوبیوتکنولوژی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل هم بابیان مطلب فوق افـزود نانو فناوران مازندران ، با شناخت این نقاط ضعف با تولید پوشش های مختلف نانویی و تولیـد نانو ذرات نقره با خواص آنتی باکتریال و استفاده از آن در دیواره های محل نگهداری مرکبات و بسیاری دیگراز محصولات کشاورزی از فساد و افزایش ضایعات آن جلوگیری کنند .
از طـرف دیگر یکی از مشکلاتـی که شهرونـدان مازندران با آن دست به گریبان هستند و از مهمترین عوامل تخریب محیط زیست بشمار می آید تولید روزانه 2هزار و 500 تن زباله در استان و دپوی آن درمناطق جنگلی و مسکونـی است که در فصول مسافرخیز تا یک و نیم برابر هم افزایش می یابد و از آنجاییکه مازنـدران دارای کارخانه کمپوست هم نیست این مشکل مهمترین مشکل زیست محیطی استان است .
خانم نارمیـن مرتضویان یکی دیگراز اعضاء گروه پژوهشی نانوبیوتکنولوژی دانشگاه صنعتـی نوشیروانـی بابل
معتقد است محققان نانو در مازندران با تولید انواع نانو ذرات نقره با خاصیت آنتی باکتریال و نانو فیلتـرهای10 20 ، 50 و 100 نانو متری و اولترافیلترها با قابلیت کاربرد در تصفیه آب و پساب های صنعتی و خانگی و تولید نانو پودرهای مغناطیسی و الکتریکی،سرامیکی با خواص جذب و خنثی سازی زباله های الکتریکی و الکترونیکی ساخت نسل جدید غشاهای نانوفیلتر برای تصفیه آب و پساب ، تهیه و تولید رزین های پایه آبی حاوی نانوذرات نقـره برای روکش دهـی دیواره های بیمارستـان ها و مراکز درمانـی ، بهداشتی خدمات بسیار با ارزشـی برای جلوگیری از انتقال آلودگی های مختلف و حفاظت از محیط زیست استان ، کرده اند .
دربخش درمان هم محققان نانو فناوری درمازندران با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل موفق به ارائه راهکارهای جدیدی شدند که درمان بیماری ها را آسان تر کرده و هزینه ها را بسیار کاهش می دهد .
زهرا بابایی از محققان گروه پژوهشی نانو در مازندران هم گفت تولید نانو ذراتـی با قابلیت انتقـال دارو دقیقا به بافت های بیماربدن، ساخت نخ های بخیه نانویی با قابلیت جذب بسیاربالا دربدن و بدون هرگونه عارضه ، ساخت نانو پارتیکل نقـره برای درمان ضایعات پوستی مانند سوختگی ها وزخم ها بدون بجا ماندن اثر یا عارضـه ای از آنها در پوست و تولید مواد آرایشی و بهداشتی بدون عوارض ، ساخت نانو کامپوزیت های کلسیم فسفاتی برای درمان انواع شکستگی های استخوان و دندان با سازگاری بسیار بالا در بدن، از مهمتـرین خدمات دانشمنـدان نانوفناوری مازندران به دانش پزشکی است .
همچنین به علت بالا بودن رطوبت در مازندران و تاثیر منفی عوامل محیطی مانند باد و باران بر تجهیزات صنایع مختلف همه ساله شاهد از رده خارج شدن بسیاری از ماشین آلات کشاورزی و صنعتی در مازندران هستیم .
برای برطرف شـدن این معضـل هم دانشمنـدان نانو فناوری در مازندران موفق شدند در صنایع چوب با تولید پوشش های پلیمری بر پایه کربن و نانو تیوپ چند دیواره ، احتمال پوسیدگی چوب و انواع فرآورده هـای چوبی را به صفر برسانند .
راضیه جباری سرشت از محققان گروه پژوهشی نانوی مازندران هم معتقـداست ساخت نانو لوله هـای کربنی با مقاومت بسیـار بالا و شکل پذیـری عالی از دیگـر دستاوردهای این محققان است که می تواند در ساخت انواع پوشش ها درسطح گوناگون کاربرد داشته باشد تا ازترکیب بااکسیژن که منجر به زنگ زدگی می شود جلوگیری شود .
او افزود : تولید اجزای میکروالکترونیکی که کاربرد فراوانی در صنایع الکترونیک ، فناوری اطلاعات و ارتباطات فیبر نوری ، صنایع دفاعی و صنایع پزشکی دارد بخش دیگری از تلاش جوانان مستعد مازندران است .
درهمین حال ازدیگر محدودیت هایی که مازندران با آن روبرو بوده و سال های گذشته مشکلات فراوانی را برای مردم مازندران بوجود آورده بود کمبود سوخت در زمستان بود . از آنجاییکه ذخیـره سـازی گاز به علت کمبود مخازن بسیار مشکل ساز بوده است محققان این پژوهشکده با تولید نانوذراتی با قابلیت ذخیره سازی گاز موفق شدند در فضای کم ، مقدار زیادی گاز ذخیره کنند .
مائده دلاوری از محققان گروه پژوهشی نانوی مازندران با اعلام مطلب فوق افزود دراین روش با استفـاده از نوع خاصی از نانو لوله های کربنی که در ساخت نانوتیوپ های مخصوص استفاده می شود نانو تیوپی تولیـد شـد که می تواند اتـم های گاز را به مقـدار زیاد در میان ذرات تشکیل دهنده خود جای دهد تا ضمن ذخیره سازی آن امنیت در نگهداری ، کیفیت و قابلیت نگهداری برای مدت های طولانی را به همراه داشته باشد .
اوافزود این دستـاورد می تواند به مقـدار قابل توجهی از هدررفت گاز در پالایشگاه ها در زمان استخـراج نفت جلوگیـری کرده و امکان استفـاده از گاز ذخیره شده رابرای صنایع پایین دستی مانند پتروشیمـی و مصـارف صنعتی و خانگی فراهم کند .
بر این اسـاس با عنایت به درایت و تلاش دانشمنـدان استان ، حمایت مادی و معنوی مسئولان استانی و بومی سازی هرچه بیشتر دانش و تولیدات این بخش امیداست مازندران در آینده ای نزدیک به قطب فناوری نانـو در کشور مبدل شود و شاهد آثار اقتصادی ، فرهنگی و علمی آن در استان و به تبع آن در کشور باشیمدو پروفسور مازندرنی در جمع دانشمندان برتر جهان


پروفسور جهانبخش رئوف و پروفسور رضا اوجانی، اعضای هیأت علمی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران در لیست 1% اول دانشمندان بین‌المللی قرار گرفتند.