وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت

دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)


گزارش بصیر آنلاین


25 سال دیگر زبان مازندرانی از بین می‌رود

رئیس پژوهشکده مازندران‌شناسی گفت: براساس اعلام سازمان جهانی یونسکو، با روند فعلی تا 25 سال دیگر اثری از زبان مازندران وجود نخواهد داشت.به گزارش بصیرآنلاین، حسین اسلامی شب گذشته در همایش بزرگداشت روز مازندران با بیان اینکه گام اول در بزرگداشت روز مازندران این است که مازندرانی صحبت کنیم، اظهار داشت: زمانی که زبان یک ملت بمیرد آن ملت نیز نابود می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یونسکو اعلام کرده زبان مازندرانی تا 25 سال آینده خواهد مرد، گفت: باید به این زبان صحبت کردن را در جامعه رواج دهیم.

اسلامی با تاکید بر اینکه باید روز ملی مازندران به روز معرفی مذهب، تاریخ و هنر خود کنیم، یادآور شد: در بیان روز مازندران نباید اسطوره‌بازی کنیم.

وی با بیان اینکه اگر در بیان تاریخ مازندران به اسطوره‌بازی گرایش پیدا کنیم به ملتی قصه‌گو تبدیل می‌شویم، افزود: قصه‌گویی و قصه‌شنویی باعث می‌شود هر کس هر قصه‌ای می‌تواند سر هم کند و این برای تاریخ و فرهنگ یک ملت آسیب است.

* لهجه ساروی اصالت خود را از دست داده است

این تاریخ‌پژوه مازندرانی با اشاره به اینکه لهجه مردم ساری به مرور زمان و به دلیل مرکز استان بودن تغییرات زیادی کرده، بیان داشت: اما لهجه شهرهایی مانند آمل، سوادکوه و هزارجریب همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل عدم باور خود در برابر فرهنگ‌های دیگر نمی‌توانیم مازندرانی صحبت کنیم، عنوان کرد: ابتدا باید خود را باور داشته باشیم و این باور در هیچ منطقه‌ای نباید کمرنگ شده باشد.

* آمل همچنان باید نقش تاریخی خود را ایفا کند

اسلامی با اشاره به نقش تاریخی آمل در سرنوشت مازندران متذکر شد: معتقدم این شهر همچنان باید تقش تاریخی خود را ایفا کند.

به گفته وی اگر بخواهیم درباره آمل سخن بگوییم حداقل یک کتاب شش جلدی خواهد شد.

وی با اعلام اینکه هنوز هیچ کاری برای روز مازندران نکرده‌ایم، اذعان داشت: روز ملی مازندران نخستین گام در این زمینه است./فارس