وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت

دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)جویبار یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز شهرستان جویبار در استان مازندران است.

جمعیت شهر جویبار در سال 1385، برابر با 27,117 نفر بوده‌است.
این شهر در گذشته «باغلو» نام داشت و مرکز دهستان گیلخوران در بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر بود. از میان دیدنی‌های آن می‌توان به دو زیارتگاه به نام‌های امام‌زاده مهدی میر هادی و امام‌زاده صادق رضا (که گفته می‌شود از نوادگان امام صادق هستند)، سواحل چیکرود، پل تاریخی آزان، خشت‌پل و تکیه کردکلا اشاره کرد.

در قدیم
فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3 می‌نویسد: باغلو (مشهور به جویبار) قصبه ? مرکز دهستان گیلخواران است که در 21 هزارگزی شمال شاهی و 18 هزارگزی شمال باختری ساری در دشت واقع است. ناحیه‌ای است دارای آب و هوای معتدل مرطوب و 3100 تن سکنه، آب آنجا از چاه تأمین می‌شود و محصول عمده ? آن پنبه و غلات و کنجد و صیفی و شغل مردمش زراعت و راه آن به شاهی و کیاکلا شوسه‌است. کارخانه ? پنبه‌پاک‌کنی دولتی در این قصبه دایر است. بازار عمومی جمعه در یک هزارگزی جنوب قصبه واقع است.

محدوده شهری جویبار ترکیبی از چند محل بهم پیوسته می‌باشد که از ابتدا شکل گیری محدوده شهر، از چهار محل؛ بالامحله، فقیه‌محله، کردمحله و جوان‌محله شکل گرفت.مکن های دیدنی جویبار:

سواحل چیکرود - پل تاریخی آزان