وبسایت مازندران بام ایران wWw.Mazandbam.IR

آپلود عکس

www.mazandbam.ir آدرس سایت


دیدگاه خود را اینجا بیان کنید تا از پیشنهادات و انتقاداتتان استفاده کنیم.


(مدیریت وبسایت مازندران بام ایران)


شهرستان چالوس


شهرستان چالوس یکی از زیباترین، معروف‌ترین و مهم‌ترین مناطق شمالی کشور است که طبیعت زیبای آن، جاده‌ی مشهور آن و جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی آن سبب شده این منطقه مورد توجه تمام مردم داخلی و گردشگران خارجی باشد. چالوس از مناطق قدیمی استان مازندران در جلگه میانی سواحل دریای مازندران واقع شده است. نام این منطقه در گذشته های دور«سالوس» یا «شالوس» بود که در پیرامون آن دو شهر کوچک دیگر به نام های «کبیره» و«کچه» نیز وجود داشته است. بعضی از علمای جغرافیا نویس، چالوس را از آبادی های طبرستان دانسته اند. محمد بن اویس – از امرای دوره تسلط خلفای عرب – به دستور خلیفه معتصم به حکم رانی چالوس منصوب شد. محمد بن اویس خود در«رویان» (قسمتی از طبرستان) استقرار یافت و پسرش احمد را به حکومت چالوس گمارد. شهرستان چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن های متمادی به صورت روستایی کوچک درآمد. در دهه اول قرن حاضر(1310) با پشتیبانی دولت وقت آرام آرام سازمان یافته و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده است. 
این شهرستان از شمال به دریای مازندران، از جنوب به رشته کوه البرز، از خاور به نوشهر و از باختر به تنکابن محدود می شود و مرکز آن از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 25 دقیقه ی درازای خاوری و 36 درجه و 39 دقیقه ی پهنای شمالی قرار دارد. با این که چالوس درمنطقه ای جلگه ای قرار دارد، در جنوب آن کوه های پوشیده از جنگل «فشکور» و «تجک» دیده می شوند. 
چالوس یک منطقه‌ی توریستی- کشاورزی است. آب کشاورزی شهرستان چالوس از رودها و چشمه ها تأمین می شود و محصولات مهم آن برنج و مرکبات است که صادرات‌ این منطقه را تشکیل می دهند. دیدنی‌های متعددی در سرتاسر شهرستان چالوس پراکنده شده‌است. آبشاراکاپل در جنگل‌های سردی چال کلاردشت، آبشارهریچان در روستای هریچان – نزدیک گردنه هزارچم، پارک جنگلی چالوس در کیلومتر 7 جاده چالوس – تهران، پارک جنگلی نمک ‌آبرود در چالوس، دریاچه ولشت در جنوب باختری چالوس و منطقه کلاردشت، دریاچه سد دریوک در روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، کلارتپه در چالوس، مرداب کندوچال در میان جنگل فی ین چالوس و ده‌ها عارضه طبیعی دیگر تنها بخشی از چشم اندازهای زیبای این منطقه را تشکیل می‌دهد.
پل چالوس‌بر روی رودخانه چالوس، پل سرخ رود بر روی رودخانه هراز، کاخ اجابت در روستای اجابت از بخش کلاردشت و کاخ چای‌خوران در چالوس نیز از جمله مکان‌های تاریخی این منطقه هستند که نشان از اهمیت و قدمت تاریخی این منطقه دارند. 
چالوس در تمام فصول سال پذیرای مسافران بی شماری از سرتاسر کشور است ولی در تابستان و بهار مهمانان این خطه به اوج خود می‌رسند.